İngiltere Yüksek Lisans

 Anasayfa / Blog / İngiltere Yüksek Lisans

ingiltere yuksek lisans

İngiltere Yüksek Lisans 

"İngiltere yüksek lisans programlarına ücretsiz başvuru imkanı için lütfen sağdaki formu eksiksiz doldurunuz. Uzman danışmanlarımız başvurmak istediğiniz bölümlere göre hangi üniversitelere kabul edilebileceğinizi tespit ederek , tüm başvuru sürecinizi organize edecektir."

İngiltere dünyanın önde gelen eğitim kurumlarına ev sahipliği yapmakla birlikte sunduğu  yenilikçi ve  iş dünyasına entegre edilmiş programları ile birçok uluslararası öğrencinin, kaliteli eğitimde tercih ettiği ülkelerin başında gelir.

 

Sanılanın aksine, ABD ile kıyaslandığında İngiltere’de yüksek lisans programlarının maliyeti  çok daha uygundur ve program süresi sadece 1 yıldır. İngiltere’de yüksek lisans programları tezli olarak sunulmakla birlikte başvuru aşaması yine ABD ile kıyaslandığında oldukça basit ve hızlıdır.

Nasıl Başvuru Yapabilirim?

Öncelikle size uygun üniversite, program ve şehrin belirlenmesi gerekir. Bunun için Studybritish’in uzman ekibinden ücretsiz danışmanlık talep edebilirsiniz. Size en uygun üniversitenin belirlenebilmesi için akademik geçmişiniz ve iş deneyiminiz öncelikle incelenecektir. Talepleriniz doğrultusunda İngiltere’de size uygun 5 farklı üniversite belirlenir. Başvurularınız yine uzman danışmanlarımız aracılığı ile eksiksiz ve süratli bir şekilde tamamlanır.

Ne zaman başvurmalıyım?

“First-come, first-served!” mantığından faydalanarak en kısa sürede başvuru işlemlerinizi başlatmanızı tavsiye ederiz. İngiltere’de, ABD'de üniversitelerindeki gibi her hangi bir son başvuru tarihi bulunmamaktadır fakat, ilk başvuruların -daha fazla yer olması sebebi ile- kabul edilme olasılıklarının daha yüksek olacağını unutmamalısınız.

Hangi evraklar gereklidir?

Öncelikle akademik geçmişinizi gösteren evraklara ihtiyacınız olacaktır. Transkript ve diploma bunların başında gelir. Arkasından "statement of purpose" adı verilen niyet mektubu ve başvuracağınız üniversitelere sizin hakkınızda bilgi verebilecek iki akademisyenin veya bir akademisyen, bir işverenin referansı istenir. İngilizce bilginizi gösteren, IELTS veya TOEFL gibi uluslararası geçerliliği olan sınavlardan birinden sonuç belgesi de istenmektedir. IELTS sınavında istenilen ortalama skor "6,5", TOEFL sınavından istenen ortalama skor ise İngiltere genelinde "90"’dır. Son olarak özgeçmişiniz ve pasaportunuzla birlikte başvuru evraklarınızı kolayca tamamlayabilirsiniz. ABD’de ise bu belgelere ek olarak en basit hali ile Türkiye’de ALES ile kıyaslayabileceğimiz GMAT ve GRE adı verilen sınavlara girmeniz istenmektedir. Bu da İngiltere’de üniversite başvurusunu daha kolay ve cazip hale getirmektedir.

Şartlı kabul sistemi nedir? (Conditional Admission)

Şayet henüz bir IELTS skoruna sahip değilseniz paniklemenize gerek yok. Yukarıda belirtilen evraklar ile İngiltere üniversitelerine başvurabilirsiniz. Üniversiteler bu başvurunuzu değerlendirip, sizi akademik açıdan uygun gördükleri takdirde şartlı kabul adını verdikleri "conditional admission" belgesini yollayacaklardır. Bu sayede üniversitede yerinizi garanti edebilir ve size tanınan süre içerisinde istenilen IELTS skorunu alabilirsini. Özellikle yüksek talep gören üniversiteler ve bölümlerde IELTS skorunu beklemeden şartlı kabul sisteminden faydalanarak başvurularınızı tamamlamanız size önemli bir avantaj sağlayacaktır.

İngiltere'de Yüksek Lisan Maliyetleri Nedir?

İngiltere'de yüksek lisans programlarının ortalama ücreti 12.000 GBP'dir. Bu tutar, seçeceğiniz üniversite ve bölüme göre değişklik gösterir. Konaklama maliyetlerinin ise Londra dışında bir üniversite kampüsü için ortalama 3500 GBP, Londra içinde ise 6000 GBP olarak düşünülmesi gerekir. 

İngiltere yüksek lisans sunan üniversitelerin başarı sıralamalarına nereden bakmalıyım?

Günümüzde bir çok kurum kendine özgü sıralama listeleri yaparak bir çok farklı üniversiteyi farklı konumlarda gösterebilir. Fakat dünya genelinde en saygın ve güvenilir başarı sıralaması listelerini (ranking list) The Guardian, The Times ve The Financial Times gibi gazeteler sunmaktadır. Araştırmanızı yaparken bu kaynaklardaki listeleri baz almanızı tavsiye ederiz. Ayrıca yüksek lisans yapmak istediğiniz alana özel sıralamalar da yapıldığı için alanınıza özel başarı listelerine bakmanızı da öneririz.

İngiltere’de yüksek lisans yapmak istiyorsanız, size uygun üniveristelerin belirlenmesi ve tüm sorularınız için Studybritish’in uzman ekibinden ücretsiz destek alabilirsiniz. Tüm sorularınız için bize 0 212 231 25 43 nolu telefondan veya This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. adresinden dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz. 

» İngilterede ücretsiz başvuru yapabileceğiniz üniversiteler için tıklayın!

» İngiltere dil okulları için tıklayın!