İngiltere Üniversite Eğitimi

 Anasayfa / Blog / İngiltere Üniversite Eğitimi

ingiltere universite basvurusu

İngiltere Üniversite Eğitimi 

Dünyanın önde gelen ve prestijli üniversitelerine ev sahipliği yapan İngiltere, günümüzde uluslararası öğrencilerin, kaliteli eğitimde tercih ettiği en önemli ülkedir. Özellikle ülkemize yakın mesafede olması, birçok aile ve öğrencinin yüksek öğrenimde İngiltere’yi seçmesinde önemli rol oynar.

 

»İngiltere Yüksek Lisans programları için tıklayınız!

 

 

İngiltere'de Lisans Eğitimi 

Sanıldığının aksine ABD ile kıyaslandığında İngiltere’de üniversite eğitimi çok daha uygun maliyetlidir ve lisans programı süresi sadece 3 yıldır. İngiltere’de üniversite eğitimine hazırlık olan Foundation (1 yıl) ve A Level (2 yıl) programları, öğrencilerin sıralamada başvurabilecekleri en iyi İngiliz üniversitelerden kabul almasını yardımcı olurken aynı zamanda İngiliz eğitim sistemine yüzde yüz adapte olmalarını sağlar. Özellikle İngiltere'de Oxford Üniversitesi ve Cambrdige Üniversitesine girmek isteyen öğrenciler için A Level hazırlık programında gösterecekleri başarı büyük önem taşır.  

İngiliz Üniversitelerinde Doğru Seçim Nasıl Yapılır?

Öncelikle size uygun üniversite, program ve şehrin belirlenmesi gerekir. Bunun için Studybritish’in uzman ekibinden ücretsiz danışmanlık talep edebilirsiniz. Size en uygun üniversitenin belirlenebilmesi için öncelikle akademik geçmişiniz incelenir ve uzman İngiliz danışmanlarımızla kariyer planlaması yapılır. Talepleriniz doğrultusunda İngiltere’de size uygun 5 farklı üniversite belirlenir. Tüm başvuru süreciniz uzman danışmanlarımız aracılığı ile eksiksiz ve süratli bir şekilde tamamlanır.

 

Üniversitelere Ne Zaman Başvurmalıyım?

 

İngiliz üniversitelerine UCAS adında bir merkezi sistem üzerinden başvuru yapılması gerektiği için, önceden belirlenmiş son başvuru tarihini takip etmek gerekmektedir. Genellikle öğrencilerin Eylül ve Ekim ayında UCAS üzerinden başvuru yapmaları tavsiye edilir. Bunun için Studybritish danışmanları ile irtibata geçebilirsiniz.

 

İngiltere Üniversite Başvurusunda Gerekli Evraklar Nelerdir?

Öncelikle akademik geçmişinizi gösteren evraklara ihtiyacınız olacaktır. Transkript ve diploma bunların başında gelir. Arkasından "statement of purpose" adı verilen niyet mektubu ve sizin hakkınızda başvuracağınız üniversitelere bilgi verebilecek iki öğretmenden referans istenir. IELTS veya TOEFL gibi uluslararası geçerliliği olan sınavlardan birinden sonuç belgesi de istenmektedir. IELTS sınavında istenilen ortalama skor "6,0", TOEFL sınavından istenen ortalama skor ise İngiltere genelinde "80"dir. Son olarak özgeçmişiniz ve pasaportunuzla birlikte başvuru evraklarınızı kolayca tamamlayabilirsiniz. ABD’de ise bu belgelere ek olarak özellikle iyi okullara başvurmak için SAT I ve SAT II sınavlarına girmeniz istenir. Bu da İngiltere’de üniversite başvurusunu daha kolay ve cazip hale getirmektedir.

 

İngiliz Üniversitelerinde belirtilen şartlı kabul sistemi nedir? (Conditional Admission)

Şayet henüz bir IELTS skoruna sahip değilseniz paniklemenize gerek yok. Yukarıda belirtilen evraklar ile İngiltere üniversitelerine başvurabilirsiniz. Üniversiteler bu başvurunuzu değerlendirip, sizi akademik açıdan uygun gördükleri takdirde, şartlı kabul adını verdikleri "conditional admission" kağıdını yollayacaklardır. Bu sayede üniversitede yerinizi garanti edebilir ve size tanınan süre içerisinde istenilen IELTS  skorunu alabilirsiniz. Özellikle yüksek talep gören üniversiteler ve bölümlerde IELTS skorunu beklemeden şartlı kabul sisteminden faydalanarak en kısa zamanda başvuru yapmanız gerekir.

 

İngiltere'de Üniversite Maliyetleri Nedir?

İngiltere'de ortalama üniversite ücreti £13.000 GBP'dir. Bu başvuracağınız bölüm ve üniversite ile alakalı olarak değişiklik gösterir. İngiltere'de konakalama ise seçtiğiniz şehre göre deişir, Londra içinde 6000 GBP ve Londra dışında 3500 GBP 'dir.

 

İngiltere’de üniversitelerin başarı sıralamalarına nereden bakmalıyım?

Günümüzde bir çok kurum kendine özgü sıralama listeleri yaparak bir çok farklı üniversiteyi farklı konumlarda gösterebilir. Fakat dünya genelinde en saygın ve güvenilir başarı sıralaması listelerini (ranking list) The Guardian, The Times ve The Financial Times gibi gazeteler sunmaktadır  Buradaki listeleri kendinize baz almanızı tavsiye ederiz. Ayrıca lisans eğitimi yapmak istediğiniz alana özel sıralamalar mevcut olduğu için, alanınıza özel başarı listelerine bakmanızı da öneririz.

İngiltere’de lisans eğitimi yapmak istiyorsanız, size uygun üniversitelerin belirlenmesi ve tüm sorularınız için Studybritish’in uzman ekibinden ücretsiz destek alabilirsiniz.  Tüm sorularınız için bize 0 212 231 25 43 nolu telefondan veya This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. adresinden dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.

 

Ücretsiz Danışma Hattı: 0 212 231 2543

 

»İngiliz Üniversitelerine Hazırlık Programları: Foundation & A Level 

» İngiltere'nin En İyi Üniversiteleri Sıralaması  

»İngiltere yüksek lisans programlarına göz atmak için tıklayın! 

 »İngiltere'de İndirimli Dil Okulları 

» İngiltere’de IELTS Hazırlık 

» İrlanda Üniversiteleri

 »İrlanda'da İndirimli Dil Okulları

»İngiltere TIER-4 öğrenci vizesi başvursu!